Czym jest nietolerancja pokarmowa?

Nietolerancja pokarmowa, Dietetyk Poznań, Dietetyk Mosina, Dietetyk Pobiedziska

Czym jest nietolerancja pokarmowa?

Do niedawna termin „nietolerancja pokarmowa” oznaczał każdą reakcję na pożywienie, w której układ immunologiczny nie odgrywa głównej roli. Obecnie coraz częściej mianem nietolerancji pokarmowej określa się nieprawidłową reakcję organizmu z udziałem systemu odpornościowego i swoistych przeciwciał klasy G (Ig G).

Nietolerancja pokarmowa może rozwijać się w każdym wieku- zarówno w okresie dzieciństwa, w wieku dojrzałym, jak i u seniorów. Istnieje wiele przyczyn powstawania nietolerancji pokarmowej, jak: niewłaściwa dieta (również matki i niemowlęcia), obecność pasożytów i drobnoustrojów, nadużywanie leków, zanieczyszczenie środowiska, styl życia.

Długotrwałe spożywanie nietolerowanych pokarmów może być przyczyną wielu chorób, jak: zespół jelita nadwrażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna, reumatoidalne zapalenie stawów, problemy z płodnością, stwardnienie rozsiane, zespół napięcia przedmiesiączkowego, choroba Hashimoto, astma, depresja, migrena (…).

Dolegliwości po zjedzeniu nietolerowanego pożywienia często występują z opóźnieniem, po kilku dniach po spożyciu posiłku, dlatego najskuteczniejszą metodą rozpoznania nietolerowanych pokarmów jest badanie pokarmowo-swoistych przeciwciał IgG krążących we krwi (np. z próbki krwi włośniczkowej pobranej z palca). Takie badanie można wykonać w gabinecie dietetycznym, gdzie już po 60 minutach otrzymamy wynik, które pokarmy nie są tolerowane przez nasz organizm.

W momencie kiedy dowiadujemy się, że mamy nietolerancję na dany pokarm, wówczas jedną z najskuteczniejszych metod leczenia jest dieta eliminacyjna w oparciu o wynik testu. Aby osiągnąć zamierzone cele należy unikać nietolerowanej żywności przez okres kilku tygodni, a nawet miesięcy czy lat ( w zależności od rodzaju szkodliwego pokarmu, wieku, zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia). Dlatego przed rozpoczęciem zmiany nawyków żywieniowych warto spotkać się z dietetykiem w celu oceny i optymalizacji odżywiania.

Dodaj komentarz